Az oxign s a vz a legfontosabb szerepli az anyagcsere folyamatoknak s az let alapelemei. ltalban elmondhatjuk, hogy az ember egszsgi llapota sszefgg a szervezet oxign szintjvel.
10,000 ve a leveg oxignszintje 38 % volt, ma tisztakrnyezetben 21 %, a nagyvrosok szennyezett levegjben mg kevesebb.
Oxignhinyos llapot esetn a sejtszint anyagcsere folyamatok rossz hatsfokkal zajlanak le, a szervezet energiaszintje lecskken. Tudomnyosan elfogadott tny, hogy a sejtek oxignhinyos llapota kedvez tptalaj sokfle betegsg kialakulshoz, tbbek kztt a rkos sejtek szaporodshoz. A plusz oxign megfkezheti bizonyos rktpusok esetn a daganatok fejldst. Az oxignterpit daganatos betegsgek esetn a kemo s sugrterpia kiegsztsre is hasznljl.
Ma az emberek kzel egyharmadnak ltens oxignhinya van.
Vagyis nem tud rla, mert a tnetek csak ksbb, esetleg vek mlva jelentkeznek. A sejtek oxignelltst a sejtmembrn regedse az egszsgtelen letmd, mint a kevs mozgs, rossz tpllkozs, dohnyzs, alkoholfogyaszts, a stressz krosan befolysolja, ami a sejtek anyagcsere zavaraihoz vezethetnek. Az ember fradkony, levert lesz, hajlamosabb
betegsgekre. Amennyiben a szervezet elegend oxignhez jut, akkor nvekedik a sejtek energia szintje, n az ember vitalitsa, javul a kzrzete.
Az oxigenizci hatsa a daganatok biolgiai viselkedsre.
Szerzk : - Prof.dr. Tth Jzsef (50-ve patolgus) – Budapest, Onkolgiai Intzet Kkgoly utca.
http://www.akademiai.com/content/y36b353rt5w8105
„A rosszindulat daganatokban gyakran hypoxis, cskkent oxigntartalm terletek vannak (az oxigntenzi 7Hgmm). A preklinikai, valamint a klinikai vizsglatok igazoltk, hogy a hypoxia fokozza a tumorok progresszijt, agresszivitst.
Szvettenyszeteken tanulmnyozva az oxign hatst bebizonyosodott, hogy az oxigenizci in vitro nmagban is gtolja az p szvetek, a benignus s malignus tumorok sejtjeinek nvekedst. Az onkoterpia szempontjbl rendkvl fontos megllapts, hogy ha egy daganatban az oxign parcilis nyomsa kevesebb, mint 2,5 Hgmm, a sugrrzkenysg lecskken (intriszik radiorezisztencia). Hypoxis tumorokban szmos kemoterpis gygyszer is hatstalan (kemorezisztencia). Oxign hinyban vagy hypoxis szvetekben a fotodinmis kezels is eredmnytelennek bizonyult. Mindezen ksrleti s klinikai tapasztalatok alapjn mr vtizedek ta egyes intzetekben kiegszt kezelsknt. De egymagban is prblkoznak a daganatos betegek oxigenizcijval. A leggyakoribb kezelsi forma az oxigngz bellegeztetse (hiberbarikus oxignterpia), vagy az oxignnel teltett vz alkalmazsa iv vagy frdkra formjban. A ma mr nemzetkzi kooperciban is vgzett vizsglatok egyrtelmen igazoljk az oxignbevitel jtkony terpis, radio- s kemoszenzitl hatst.
Az ltalnosan alkalmazott eropoitein-kezels is bizonytja az oxigenizci jelentsgt a tumorterpiban. Idszernek ltszik Magyarorszgon szakintzetekben nagy beteganyagon kivizsglni az oxigenizci tumorgtl, radio- s kemoszenzitl hatst.”
*****Eddig tartott az idzett cikk.
Ezzel kapcsolatban megjegyzem, hogy a ksbbiekben trgyalt, oxignnel dstott patronos ivvzzel risi eredmnyeket lehetne elrni a daganat terpiban.
Mivel az oxignes vizet a trsadalombiztosts nem finanszrozza, sajt kezdemnyezsre minden daganatkezelt betegnl felttlen ajnlom ennek hasznlatt. Kiemelten a kezelsek alatt, ilyenkor legalbb napi 3 liter mennyisgben.
Tudta? Nem ltezik szvrk!
Ugyanis daganat nem jhet ltre olyan krnyezetben, ahol a sav-lg egyensly fennll, s bsgesen van oxign. A tdkbl a szvbe foly vr az egsz szervezet oxignben leggazdagabb s legmagasabb pH-rtk rsze.
Mikzben a vr tmegy a tdn, a savas toxinok kicsapdnak belle, s marad a sok-sok oxign s a magas pH rtk. A rkos sejteknek mindig szlssges a pH rtkk, s oxignhiny ll fenn bennk, mg az egszsges sejtekben enyhn lgos a kmhats s magas az oxigntartalom.
Oxignhiny hatsra sszecsapdik a vrsvrsejtek egy rsze pnztekercshez hasonl llapotot vesz fel. Ilyenkor az oxignszlltsban nem tud rszt venni, ezrt a szervezet kompenzlskppen jabb vrsvrsejteket termel.
Oxignhinyban szenved betegeknl nagyon gyakran terpis vrlebocstst kell vgezni a megszaporodott vrmennyisg miatt. A sok vrsvrsejt ellenre ezek a betegek slyos oxignhinyban szenvednek, kis megterhelsre is fulladnak.
HOGYAN VESSZK SZRE AZ OXIGNHINYOS LLAPOTOT
tel nlkl kibrjuk nhny htig, vz nlkl kibrjuk nhny napig, de leveg nlkl legfeljebb nhny percig. Mit jelent ez?
Ha az oxignhinyt ptolni akarjuk, az nem szombat-vasrnapi htvgi kampny.
Nem arrl van sz, hogy megittam valamennyi oxignes vizet s most mr tl vagyok rajta. Az oxignhinyt folyamatosan ptolni kell. Rszint a betegsgek megelzsekppen, ha meg mr kialakultak, akkor a terpiban azrt, hogy a gygyszerek, a funkcionlis lelmiszer kiegsztk hassanak.
Ez az oxign limitlja, mert ha nem, akkor bell az anaerob folyamatok fognak lezajlani, s 18 molekula helyett 2 ATP keletkezik. (Az ATP az let tzelanyaga) Egy glkz molekulbl tudjuk, normlis aerob krlmnyek kztt 36 keletkezik, anaerob (oxignhinyos) krlmnyek kzt meg 2.
A romlsnak kt tja van:
1, Funkcionlis, teht mkdsbeli elvltozs, ez egy darabig visszafordthat utna visszafordthatatlan.
2, Morfolgiai, (azaz alaktani elvltozs), erre mondjuk, hogy citolgiai vagy hisztolgiai, sejttani, szvettani elvltozs.
A beteg sejtek is, a beteg szvetek is egy ideig kpesek visszanyerni az eredeti llapotukat, az eredeti mkdsket. De itt is, ha nagyobb s tartsabb a terhels, akkor elpusztul a sejt, elpusztult szvet s un. Degeneratv formci alakul ki. Amely mr nem fogja azt a feladatot vgezni, hanem a szervezet szmra zavar gc lesz.
Teht a prevenci, a megelzs az elsdleges, vagyis a legfontosabb. Aki fiatal, energikus, problmamentes, azt mondja, ers vagyok, mirt csinljam ezt, azt, brmit magammal.
Igaza van, de lesz 50 ves, 60, 70, 80 ves is, csak nem mindegy, hogy ntl krnek majd egy pohr vizet, vagy a szemveget.
Tudjuk, hogy kb. 100 ezer km a bennk lv rhlzat hossza.
Ngy helyen vannak a vgartrik.
1, agyban
2, szemben
3, szvben
4, vesben
Teht ez a ngy jelzi elszr, hogy valami baj van. Ezek a tnetek a kvetkezk.
1, Koncentrcis zavar, ebd utn aluszkonysg ltszlag indokolatlan stozs elhalkul lassul beszd
2, Vltoz ltslessg (ami, ha megdrzsljk a szemnket, javul, ha nem drzsljk, kprzik s nem gy ltunk)
3, l helyzetben is magas pulzusszm a legkisebb fizikai munkt is meggondoljuk, hogy csinljuk-e vagy nem (pl. odamenjek-e egy pohr vzrt, vagy leesett valami, flvegyem-e) ily mrtkben lustasgnak tnik, de nem az, hanem oxignhiny.
4, Fj a kz s a lb, fleg a lb s gyakori lesz a nappali vizels, jszaka pedig rendszeresen flkel, s WC-re megy, de a kirtett mennyisg kevs, ez a vesvel kapcsolatos.
Teht ezek mutatjk a ngy vgartriban mutatkoz oxignhinyt.
A kvetkez fzis, amikor az oxignhiny az ATP (adenozintrifoszft) hinnyal is egytt jr, ez az emsztrendszerbl hinyzik. Ez a szjregtl a vgblnylsig, elszr csak a funkcikat zavarja.
Tnetek:
1, ebd utn felpuffad
2, brmit eszik felpuffad
3, ezek a gzok bffents vagy szellents formjban tvoznak, kellemetlenl ers szaggal
4, a lbujjak kztti terletrl szrmaz szagminta ammnia szag (jelentse, sok a fehrje a szervezetben) vagy erjedt szag (sok a sznhidrt) jelentkezhet a kett egytt is, vagyis a sznhidrtbl is s fehrjbl is tbbet vesznk magunkhoz mint kne.
A szervezet azrt nem tudja ezeket megemszteni, mert anaerob, azaz oxignmentes llapot van. Ilyenkor mr a norml mikro-flra lebomlik, s a helyt gombk foglaljk el.
A vrs vrtestek sszetdnek, pnztekercs alakzatot vesznek fel, s a szndioxid lead, oxignfelvev kpessg nmaghoz kpest mg tovbb romlik. Eddig is oxignhiny volt, de most nagysgrenddel vltozik.
Ha a mikrobiolgiai egyensly felborul, ez azt jelenti, hogy ott a lebontsi folyamatok is elgtelenn vlnak s jn egy szoruls, vagy hasmens. Vagy a kett kzt, gy mondjuk, hogy kupacos a szklet, gy szoktk mondani. Ez azt jelenti, hogy kijn egyben, de nincs formja, olajos lesz (mr mutatja, hogy nincs epe elvlaszts, nincs zsremszts), fnyl lesz a teteje, s emsztetlen telmaradkokat lehet a szkletben ltni. Az, az rzet, hogy nem rl ki teljesen az egsz, s cspni fog a vgbl egy ilyen hasmens utn.
A vge az asztma – allergia, szvburokgyullads, szvizomgyullads, rheumatoid artritisz, pszoriazis, ekcma, szebores fejbr, ggszeti dolgok, arcreggyullads, homlokreg gyullads. s a legcsnybb krnikus degeneratv betegsg a rk valamelyik fajtja. s akkor mg a ngygyszati dolgokrl nem is beszltnk.
Amikor a hvely nylkahrtyja lepusztul, s tudjuk, hogy a humn pappiloma vrusnak a 16 s 18-as szerotpusa is mhnyak rkot okozhat, Nem okoz, okozhat.
Az oxignhiny slyosabb tnetei:
1.Itt elssorban a szv-rrendszeri megbetegedsre, ill azok tneteire gondolok. A fradtsg, a memria zavar, a szdls, a hnyinger, a ltszavar – elssorban az agy vrelltsi zavarra utal. A szv hamar jelzi, ha nincs elg oxign: szvtji szr fjdalom, ami sugrozhat a htba, vllba, bal karba, llba, gyomorszjba is – lp fel. Ilyenkor hallflelem, spadtsg, verejtkezs, vrnyoms emelkeds, esetleg szvritmus zavar is fellphet, jelezvn, hogy a baj nem kicsi. Ilyenkor szvtapasz, nyelv al Nitromint tabletta vagy aerosol a gyors orvosi segtsg.
De oxignes vz fogyasztsa hasonlan gyors eredmnnyel jr.
St aki rendszeresen fogyasztja az oxignnel dstott vizet, annl nem lp fel angina.
Ha az angina gyakorta ismtldik, szvinfarktus is kialakulhat.
Nagyon fontos megjegyeznem, hogy mr 30-35 ves letkorban elfordul angina s a frfiak az els infarktusukat gyakran ilyen fiatal letkorban szenvedik el, melynek kimenetele gyakran vgzetes lehet, vagy tartsan rokkant llapotot idzhet el.
FIGYELEM!
Trfsan azt mondhatnm, hogy azok az asszonyok, akik frjket szeretnk megvni a korai infarktus veszlytl, legjobb, ha a nszajndkbl oxignes szifont vsrolnak. gy sajt maguk is jl jrnak, st a csaldalapts is idelis felttelek mellet trtnik.
2. A lgti megbetegedsek slyos formja, a COPD (idlt lgzszervi megbetegeds) is az elsavasods kvetkezmnyeknt lphet fel az arra hajlamos betegnl. Az enyhbb tnetekkel mg nem is fordulunk orvosi segtsgrt, csak amikor mr bsges vladkkpzds, gyakori, kis megterhelsre is jelentkez fullads lp fel. Slyos esetben tdgygyszati intzmnyben oxignpalackot rnak fel a betegnek, melyhez ingyenesen juthat. Sajnos az oxign lgutakon trtn bejuttatsa csak kevs segtsget jelent. Oxignnel dstott vz fogyasztsval viszont meg lehet tzszerezni a bejuttatott oxign mennyisgt. s ha a beteg mg elkezdene ditzni is, azaz lgostan a szervezett, az eredmny nem maradhatna el.
Fontosnak tartom megemlteni, hogy a khgscsillaptk, hurutoldk csak igen csekly segtsget jelentenek. St, ha mentolos cukorkkat szopogatunk, mg fokozzuk a szervezet egybknt is slyos savas llapott. A kznsges szdabikarbna az oxignes vz mellett risi segtsget jelent. Az alapvet dolgok betartsa (a beteg ne dohnyozzon, ne alkoholizljon, kerlje a sznsavas italokat, az dessget, lgostsa a szervezett fokozatosan) nlklzhetetlen a gygyulshoz.
AZ OXIGNFELVTEL LEHETSGEI
Tudjuk, hogy leveg nlkl csak nhny percig brjuk ki, mivel a levegben lv oxign ltet bennnket. Oxignhez a szervezetnk nemcsak a lgutakon keresztl juthat, hanem a brn a levegvel rintkezve, valamint a nyelcs, gyomor, blnylkahrtyn keresztl az oxignes vz formjban.
A LGZS LETTANA
A lgzrendszer legsajtosabb mkdse a gzcsere, amelyben az oxign s a szn-dioxid vesz rszt. A bellegzett leveg klnbz gzok keverkbl tevdik ssze. A leveg sszetevi szntelen szagtalan s znlkli gzok. A bellegzett leveg 21 % oxignt, 0,004 % szn-dioxidot, 78 % nitrognt, s nhny tized szzalk nemesgzt tartalmaz. Ezzel szemben a killegzett leveg krlbell 16 % oxignt, 4,0 % szn-dioxidot tartalmaz, a nitrogn s a nemesgzok szzalkos arnya csak kismrtkben vltozik. A nitrogn vegyileg inaktv, semleges gz, amely normlis krlmnyek kztt nem befolysolja a lgzsi folyamatot. A szn-dioxid az oxidci lettani folyamat sorn a sejtekben keletkezik, s a tdn keresztl tvozik a krnyezetbe.
A bellegzett leveg eljut a tdkbe, egszen az alveolusokig. Az alveolusokat s az azokat krbefon kapillrisokat csupn egyetlen sejtrteg bortja, ezrt igen szorosan rintkeznek egymssal. Ez a hatrrteg tlagosan mindssze egy mikron vastag ( a centimter 1/10,000-ed rsze) Ezen a leveg-vr gton az oxign gyorsan t tud jutni a kapillrisokban foly vrbe. A szn-dioxid hasonlkppen a vrbl az alveolusokba kerl, majd a kilgzs sorn tvozik. Ahhoz, hogy a test minden egyes sejtje hozzjuthasson az oxignhez, kielgt lgzs s kerings szksges. Az oxign elengedhetetlen a szervezetben lejtszd „gsi” folyamatokhoz. A bellegzssel a tdbe jut oxignt a vrkeringsnek kell tovbbtania.
Ezrt a feladatrt a vrsvrtestek hemoglibinja a felels. A tdk a lgcsere mellett fontos szerepet jtszanak a szervezet sav-bzis hztartsnak, a vr lland vegyhatsnak (pH rtk) biztostsban.
Az oxignds vr a tdkbl a tdvnkon keresztl a bal szvflbe jut, mely aztn a vrt a szervezet tbbi rszbe pumplja. Az oxignben szegny, szndioxidban gazdag a jobb szvflbe kerl. Innen a szv a tdverren keresztl a tdbe pumplja a vrt, ahol az oxignt vesz fel s szndioxidot ad le.
LGZSFUNKCI
A tdben lejtszd gzcsert „kls lgzsnek” nevezzk. E folyamat alkalmval nyugalmi krlmnyek kztt egy levegvtelkor 500 ml levegt llegznk be (lgzsi leveg), percenknt mintegy 14-16 alkalommal, gy a lgzsi perctrfogat (VE) 8 liter.
A perctrfogat mrtke a fizikai terhelssel, ignybevtellel arnyosan n. Igen nehz fizikai munkavgzs esetn elrheti a 100-120 l/min rtket. A perctrfogat nvekedst a nagyobb lgzsi frekvencia (gyorsabb lgzs), valamint a nagyobb trfogat (mlyebb lgzs) idzheti el.
A hideg, fjdalomrzs, klnbz lelki behatsok, feszltsg, stressz stb. fokozottabb lgzshez vezet, amely nincs kapcsolatban a fizikai okokbl szksges fokozottabb llegzetvtellel, de kedveztlen irnyba befolysolja a szervezet llapott.
A kvetkez tblzat egy felntt szemly, klnbz munkaterhels melletti leveg felhasznls rtkeit tartalmazza.
TERHELS PERCTRFOGA (lit/perc)
Teljes nyugalmi llapot 5-8
ls nyugalomban 8-10
Jrs 10-25
Lass futs 30-50
Kzepes nehzsg folyamatos munka 30-40
Rvid ideig tart ers ignybevtel 70-100
Felntt ember perctrfogata – aki kzepes terhels mellett vgez munkt, s lgzkszlket hasznl – kb. 40 l/min. Meg kell jegyezni, hogy a trenrozottsg, valamint a kell gyakorlat a munkavgzsben cskkenti az oxignszksgletet.
OXIGNFELVTEL
Ne felejtsk azonban, hogy a szervezet szmra a ventillci csupn eszkz, a cl a sejtek oxignelltsnak biztostsa. Az oxignfelvtelt viszont lettani krlmnyek kztt nem a lgzs, hanem a kerings hatrozza meg, s a szervezet munkavgz kpessgt jellemzi. Az idelis llapot az, ha a rendelkezsre ll lgzsi trfogatbl minl tbb oxignt tud a szervezet felvenni.
OXIGN
Az oxign a Fld leggyakoribb eleme, hiszen a fldkreg tmegnek majdnem felt oxign teszi ki (termszetesen kttt llapotban), de az oxign a vilgegyetem gyakoribb elemei kz is tartozik, hiszen az tdik leggyakoribb elem.
KI IS VOLT AZ OXIGN VALDI FELFEDEZJE?
rdekes mdon egy olyan emberrl van sz, aki blcsszeti s teolgiai tanulmnyokat folytatott s rknt filozfusknt illetve lelkszknt is dolgozott. Joseph Priestley-rl van sz, aki 1773-ban szletet, s 1804 februr 6.-n hunyt el, 1774-ben fedezte fel a deflogisztonizlt levegt, amelyet ksbb Lavoisier nevezett el oxignnek.
Lavoisier jtt r arra, hogy a minket krlvev levegben ez az egytdnyi rsz az oxign, a tbbit, pedig a nitrogn teszi ki. A nitrogn szerepe pedig az, hogy kiss lasstja az gst, nem olyan intenzv az gs ily mdon, mintha csak oxign venne krl minket.
AZ OXIGN
A leveg egy gzelegy, amely a Fldet krlvev gzok keverke. F alkot rszei: a nitrogn 78,09% oxign 20,93% s egyb nemes gzok 0,002%-a a trfogatnak. Vltoz mennyisgben vzprt is tartalmaz.
Az oxign a Fld leggyakoribb eleme, mivel a fldkreg tmegnek csaknem felt (49,5%) oxign alkotja. Nem csak elemi llapotban a levegben, hanem kmiailag kttt formban a vzben s a kzetekben is elfordul. J. Priestley fedezte fel 1772-ben.
A lgkri oxign teljes egszben az lvilg eredmnye: zld nvnyek lltottk el vmillik alatt a fotoszintzis sorn. Napjainkban is a Fldn az oxignt a zld nvnyek lltjk el. Fontos szerep jut az eserdknek, amelyek mennyisge mint tudjuk, fokozatosan cskken. Szerencsre azonban a Fld oxignkszletnek 90%-t jelenleg is az algk biztostjk. Tbb min 25,000 fle algafaj ltezik a fldn.
Ezek a rendkvl szvs llnyek tltk az sszes fldtrtneti kort. Egyes ss vzben lnek, vagy desvziek, ms fajtk a talajban a nvnyeken, vagy sziklkon honosak. A tbb mter hossz, tengerekben l makroalgktl csak mikroszkppal lthat egysejtekig terjed a fajta gazdagsga. Ilyen mikroalga az apr kkeszld Spirulina platensis is, neki ksznhet a fldi let valamennyi formja. 3,6 millird ve kezdte el fotoszintzis tjn termelni bolygnkon az oxignt, s ezzel megteremtette a magasabb szint letlehetsget. Ezek a mikroorganizmusok mig fennmaradtak s mindig megjulnak, valamint folyamatosan termelnek oxignt.
AZ OXIGN SZEREPE
Lgzskor oxignt vesznek fel az l szervezetek, nlkle nem lenne let. (Ezrt adtk az oxignnek nyelvjtskor az leny nevet)
Az oxign gz szntelen, szagtalan, gz halmazllapot elem. Nagy tmegben kk szn, ez adja bolygnk sznt. Ezt ltjk az rhajsok. Nem gyjthat meg, de minden anyag, ami levegben elg oxignben sokkal hevesebben fog gni. Az gs kmiai reakci, valamilyen anyag oxignnel val kapcsoldsa.
Az emberi let szempontjbl is a legfontosabb alkotelem a Fldn az oxign. Nlkle nem lenne let. Ismert tny, hogy az ember kpes pr napig vz nlkl, hetekig tel nlkl lni. Azonban oxign nlkl az let csupn pillanatokig kpes a fennmaradsra. A test sszes alkoteleme kzl az oxign az egyetlen, melynek cserjre minden percben s msodpercben szksg van az let fenntartshoz. A Fld oxignelltsa a mr a kezdetektl cskkenst mutat. A tudsok megllaptsa szerint Fldnkn a jelenlegi oxign mennyisg csupn egyharmada ahhoz kpest, mint amennyi az skorban volt, valamint hogy a lgkrben tallhat oxign nagy sebessggel folyamatosan fogy. A globlis szennyezs s a termszeti erforrsok apadsa miatt kevesebb oxign jut vissza a levegbe, s kevesebb szn-dioxid bomlik le. Ezen kvl jelenlegi civilizcink kombinlt technolgival csaknem hsszor annyi oxignt hasznl el, mint amennyit 5 millird llegz ember kpes felhasznlni.
A LGKRI OXIGN CSKKEN MENNYISGE
Ma, vezet kutatk gy vlik, hogy mg a viszonylag egszsges embernek is gondot okozhat a levegbl szksges oxign ellltsa. Valjban a leveg is egyre szennyezettebb, amely nehezebb teszi az oxign felvtelt. Fiziolgusok megllaptottk, hogy szennyezett leveg vagy kevsb oxignt tartalmaz leveg bellegzse hihetetlenl nagy stresszt jelent a szervezet szmra. Meglep mdon, slnykutatk elemeztk a jura kori megkvesedett borostynba zrt lgbuborkokba zrt oxignt. Kutatsuk rvilgtott, hogy akkoriban az oxign szintje jelents mrtkben magasabb volt, mint napjainkban.
Sok tuds szerint a dinoszauruszok kihalst az oxignszint hihetetlen cskkense okozhatta, s az, hogy ezt a cskkenst a lgz-rendszerk nem volt kpes adaptlni. Ha a dinoszauruszok kihaltak, mert nem kaptak elg oxignt, akkor csoda-e, hogy szervezetnk szenved s az egsz oxignraktraink egyre szennyezettebbek?
A nehz telek fogyasztsa nemcsak, hogy alacsony oxigntartalmak, hanem mg tbb oxignt ignyelnek a szervezettl.
Brmilyen tlzott stressz, legyen az nagyobb munkamennyisg, trauma vagy mly rzelmeket rint esemny az letnkben, elnyl depresszi s szorongs, nagy mennyisg oxignt rabol el a szervezettl.
A szervezet a tlzott savassgot oxignnel prblja semlegesteni.
Kutatsok bebizonytottk, hogy amikor a szervezet oxigntartalma egy norml rtken bell van, akkor a fertz mikroorganizmusok sokkal nehezebben terjednek s szaporodnak. Mindezek eredmnye, hogy az oxign arnya a levegben tallhat gzok mennyisghez viszonytva folyamatosan cskken, ezrt a testnk oxignhinyoss vlhat. Ez a hinyossg pedig nagymrtk stresszt helyez a testre: ahogy a test oxignszintje cskken, az immunrendszer gyenglni kezd, a sejtek teljestmnye is cskken, ezltal pedig vdtelennek, sebezhetek lesznk a betegsgekkel s ms tnet-egyttesekkel szemben, melyeket az oxignszint cskkens okoz.
Palackozott oxign: nemrgiben a japn Seven-Eleven zletlnc piacra dobta j termkt, az „O2 Supli”-t ami nem ms mint grapefruitos s borsments aromval illatostott oxign.
Palackozott oxign
Br a nvnyi aromkkal illatostott oxign bellegzse Japnban mr az 1990-es vek elejn divatba jtt, eddig tbbnyire csak elklntett oxignbrokban hasznltk ket. A most megjelent palackban krlbell 35 szippantsnyi tiszta oxign van. A hasznlat a palack tetejhez rgztett maszkkal trtnik. A gyrt szerint azonban idbe telik, mg a vsrlk hozzszoknak majd az j termkhez.
A LGZRENDSZEREN T BEJUTTATOTT OXIGN
Oxignmaszk, oxign headset:
Magas oxigntartalm levegt, vagy tmny oxignt llegznk be orron t oxignpalackbl egy maszk segtsgvel, vagy oxignfejleszt berendezs segtsgvel. A legelterjedtebb eljrs az oxign gyors s hatkony ptlsra ugyanis az oxign azonnal eljut a tdbe, s a vrram tjn a szervekhez. Elnye, hogy szablyozhat s mrhet a bevitt oxign mennyisge. Gyors hatsa miatt ez a mdszer javasolt hegymszknak olyan magassgokban, ahol az oxign parcilis nyomsa lecskkent. Ajnlott tovbb krnikus dohnyosoknak, asztmsoknak s egyb lgti betegsgek, lgzszavarok esetn.
Oxignstor:
Az oxignmaszk megnagyobbtott vltozata, egy storba oxignt vezetnek, s ebbe fektetik a beteget A maszknl kevsb elterjedtebb, kevsb knyelmes s nem mobil. Ha lehetsges, helyette szvesebben alkalmazzk az oxignmaszkot. Bellegeztets tlnyomsos oxign kamrban: olyan lgti s vrkpzrendszeri betegsgek (pldul slyos vrszegnysg, vagy leukmia) esetn alkalmazzk, amelyek a tdkapacits vagy a vr oxignszllt kapacitsnak cskkensvel jrnak, ezrt magasabb nyoms kell bejuttatni az oxignt.
Oxignkamra, hiperbarikus kamra
Az utbbi vekben a hiperbrikus oxign terpinak nagy figyelmet szenteltek a vilgban. Ez egy olyan gygymd, mely gyakran meglepen gyorsan javtja a pciensek komoly egszsgi llapott. Gyakran olyankor alkalmazzk, mikor a tbbi gygyszati eljrs csdt mondott. A hiperbrikus oxignterpia fiziolgiai magyarzata az, hogy nveli a plazmban oldott oxign mennyisgt.
Oxign s lts
Egy svjci egyetem kutati egerek szemben egy olyan fehrjt fedeztek fel,amely az ideghrtya oxignelltst biztostja. A neuroglobinr hrom vvel ezeltt az agyszvetbl sikerlt elszr kimutatni.
A fehrje tvoli rokonsgban ll a hemoglobinnal amely a vrram tjn szlltja az oxignt a szemig. Mostanig nem volt ismert, hogy a szemen bell az oxign hogyan jut el sejtekig. A neuroglobin minden valsznsg szerint az idegsejteket vja az tmeneti oxignhinytl, amely pldul egy agyvrzs esetn lp fel.
Vizsglatokban mutattk ki, hogy a szem ideghrtyjban. A neuroglobin koncentrcija mintegy szzszorosa az agyban kimutathat rtknek. A fehrje mindenekeltt a nagy energiaigny rtegekben, vagyis a csapok s plcikk (ltsejtek) s a mgttk lev neuronlis kapcsolk krnykn halmozdnak fel.
Gyakorlatilag a fny s a sznek szlelsrt felels ideghrtya ignyli a legtbb oxignt. Ennek folyamatos szlltsa elengedhetetlen, mivel a szemben pldul mg sttben is energiaignyes anyagcsere folyamatok zajlanak.
Ha egy hegymsz nagy magassgban, oxignhinyban szenved, elsknt a ltkpessge gyngl, s csak azutn jelentkeznek a tovbbi ksr tnetek. Br a kutatsok mg kezdeti stdiumban vannak, a svjci kutatk azt remlik, hogy felfedezsk a szembetegsgek jobb megrtshez vezethet.
Oxignbr Magyarorszgon is
Az oxignbrok az oxignben ds leveg rekrecis, energizl lmnyt tvzik az aromaterpia lelket s szellemet felfrisst hatsval. E felemel lmny az oxignbrokban val felhasznlhatsg rdekben alaktottk ki az oxignfejleszt kszlkek kereskedelmi cl vltozatt. Az oxignbrok mellett egyre jobban terjed ezen oxignfejleszt gpek egyedi felhasznlsa klnbz kzssgi helyeken vagy munkahelyen.
Megjelensk oka: az Egyeslt llamokban, Japnban s ma mr sajnos Nyugat-Eurpa nagyobb vrosaiban is a nagymrtk lgszennyezettsg miatt az oxignhinyos llapotot Oxign brok fellltsval oldjk meg, ahol klnbz illat oxign elltst biztostanak a betrknek. Az Oxign br nem csupn az oxignhinyos llapotot sznteti meg, hanem kitn lehetsg kikapcsoldsra, felfrisslsre, vagy akr egy barti tallkozra is.
vatosan az oxignptlssal.
Az oxign bellegzsnek veszlye is lehet. Magas %-ban az oxign csak gygyszati cllal s rvid ideig adhat. 3-5 rn t adott tmny oxign krosthatja a td hrgit, s a tdben folyadk keletkezhet. Ezrt lland vagy tarts oxign bellegzse csak betegeknek, orvosi felgyelet mellett javasolt. A tdgyulladsos betegsgeiben a tmny oxign belgzst kerlni kell.
Szobanvnyek, mint oxigntermelk
Egy 25 nm-es helysgben 24 ra alatt a leveg 75-80% lett oxigndsabb, s kb. 25-35 kbmter levegt tudnak megtiszttani. Nzzk, milyen nvnyekbl rdemes sszelltani a leveg csoport tagjait:
Az els helyen ll a spatiphyllum vagyis a vitorlavirg
A hfehr vitorlavirg! Kezd kertszek idelis nvnye a vitorlavirg. Nevt hatalmas vitorlhoz hasonlt virgairl kapta, amelyek akr hat hten keresztl is virgoznak. A nvny valdi virga csak a burok levlen bell tallhat apr fehr torzsa virgzat. Hatalmas sttzld levelei kztt, a fehr virgok nagyon impozns ltvnyt nyjtanak. A fehr virg idvel zldd vltozik, miutn elszrad, a virgokat vgjuk le trl. Csoportosan ltetve, vagy szoliterknt is elhelyezhetjk.
Msodik helyen ll a jl ismert szobapfrny:
A pfrny szinte minden otthonban megtallhat, ez a ds nvekeds mgis igen kecses nvny. Minden krnyezetben igen jl mutat, fgg kosrba, vagy virgoszlopra tve, a legszebb. Btran vlasszuk otthonunkba ezt a kedves dsznvnyt. A szobapfrnyok kzl a legismertebbek a Nephrolepis exaltata. Igen vltozatos levlalakzattal rendelkez dsznvny, kard alak szrnyalt levelei keskenyebbek, nmelyik fodros szl. A nvny levelei akr a kt mtert is elrhetik, ezrt rdemes egy fggkosrba, vagy nagyobb virgtart oszlopra helyezni a cserept.
Harmadik helyezett a hedera:
Kiss elfeledett fut dsznvny lett az utbbi idben, pedig apr kis tarka leveleivel az egyik legszebb szobanvny, amely nha visszavgva ers s ds futnvnny vlik. Lgtisztt hatsa kiemelked, ezrt rdemes tbb cserppel is tartani otthonunkban.
Negyedik helyezett az areca plma:
A plmk kzl az egyik legszebb fajta az areca plma. Ismerjk meg, honnan is jtt ez a gynyr smaragdzld plmafaj. Az areca nemzettsg mintegy 50 fajt foglal magban. A forr prs trpusok egyik lakja, Sri-lankns Dl-kelet zsiban is shonos nvny. Az areca faj az serdk als s kzps szintjn, ahol szrt fnyt, de igen sok prt kapnak nap, mint nap. A trpusi serdkben akr 8-10 mter magasra is megnhetnek. A nlunk ismert areca plma a btel plma, amely a naposabb helyeken fordul el, trzse fiatal korban mg de zld szn, m idsebb korban szra fsodik, s szrkv vltozik. A levlstk ds, szles szrnyalt levelekbl tevdik ssze. A plma tojsdad 5 cm-es csonthjas termsbl ksztik a btelt, mely lnkt hatsa miatt igen kedvelt a trpusi orszgokban.
Az tdik helyezett a scindapsus:
Taln nem is gondolta volna, hogy ez a htkznapi, szinte mr-mr gyomnvnyknt tartott futnvny, amely minden otthonban megtallhat, ilyen fantasztikus munkt vgez az n otthonban. Teljesen ignytelen, m mgis rdemes kicsit tbb figyelmet r fordtani. vente tbbszr is rdemes visszavgni a hajtsokat s nyron hetente, tlen pedig kthetente egy kis tpoldattal kedveskedni neki. Ezen kvl vente egyszer ltessk t friss fldbe, mert csak gy tudja jtkony levegtisztt hatst kifejteni.
Nos, ezek utn mr mi magunk is sszellthatjuk a leveg munkacsoport tagjait, akik gondoskodnak rla, hogy ne csak az rhajkban, de otthonunkban is friss tiszta oxignds legyen a leveg.
Brnk oxignfelvtele:
A szervezet egszsges mkdshez lland, friss, magas oxigntartalm levegre van szksg. A levegben lv oxign nlkl, letnket sem tudnnk fenntartani, s termszetesen brnk sem lne. Brnkn kb. 4 milli prus tallhat, melyen t „llegzik” a br.
Ha valakinek, pl. beteg az egyik vesje, vagy hinyzik, vagy mttileg el kellett tvoltani, vagy slyos veseelgtelensgben szenved, a vese vagy vesk funkcijt rszben a br veszi t.
Ezrt lnyeges a megfelelen s nem hermetikusan zr ruhzat, melyen keresztl a leveg jl tud ramolni, valamint a ksbb emltend kozmetikumoknak is fontos szerepe lehet, hogy ne tmjk el a prusokat.
Krnyezetnk s a szervezet kztti gzcsere els llomsa a tdn keresztli oxignfelvtel. A bels lgzs folyamn, a vren s a klnbz sejtnedveken keresztl jut be az oxign. Ekkor az artris vr nagyobb nyoms oxignje kidiffundl a krnyez szvetekbe, ahol kisebb a gznyoms. Vgclknt jn ltre a sejtlgzs, amely nem ms, mint az ott vgbemen oxidcis s lebontsi folyamatok sszessge. gy a kapillrisok biztostjk az l sejtek oxignelltst.
A brlgzs valdi sejtjelensgekhez kapcsold oxidatv folyamat, amely a ktszveten bell zajlik le. (Itt tallhat a br rhlzata).
A korral cskken az oxignfelvtel.
Az oxign fogyasztsa sajnos a korral arnyosan cskken. A hmsejtek – mivel nincsen kln rhlzatuk – rszben az irha hajszlerei fell, rszben kzvetlenl a levegbl kapjk az oxignt, illetleg oda adjk le a szndioxidot. A szveti lgzshez kpest elenysz a brlgzs, de a hmsejtek letmkdshez nlklzhetetlen.
A brlgzs tarts gtlsa a hm funkcionlis zavart s az id eltti regedst okozza. A br anyagcserje lelassul, a sejtek jjptsi kpessge is megvltozik, ezrt a br korn regszik (klnsen a szem krnyke).
A klnbz kozmetikumok elszigetelhetik a brfelsznt, emiatt a szarurteg krosan megvastagodik, a szrszk faggyval teltdnek, tjrhatatlann vlnak. A kls, szennyezett leveg a brlgzst tartsan gtolja s a hm funkcionlis zavart idzik el. A br kb. 20-22 ves korban van a cscsponton, ilyenkor legjobb a hidratltsga, legmagasabb az oxign tartalma. regeds sorn romlik az oxign elltottsg, lassul az anyagcsere, lelassul a hm megjulsi folyamata, az elasztikus rostok tnkremennek s nem kpzdnek jak helyette. A cl, hogy a br fiatalkori llapott, oxign elltottsgt megrizzk, illetve visszalltsuk.
A szpsgpols kedvelt eljrsai kz tartoznak a klnfle „brfiatalt” oxignes kezelse, mint az iontoforzis, az oxign-infzi, az oxign-inhalci, az oxignes arczuhany, vagy az aktv oxignnel dstott krmek alkalmazsa, amelyek sorn a brbe oxignt s vele egytt a brproblmk kezelsre alkalmas hatanyagokat juttatnak.
Ezltal javul a brsejtek, oxignelltsa, anyagcserje, regenercija, rugalmassga, s nvekszik az lettartamuk. A kezelsek eredmnyekppen kisimulnak a rncok, s brnk szinte felllegzik. Az oxign baktriuml, ferttlent hatsnak kvetkeztben pedig kitisztul a br.
Termszetesen ez csak a rncok kialakulst lasstja ill. a kisebbeket tmenetileg eltnteti. De a lnyeg, mint az eddigiekbl is kiderlt, bell van. Igyunk oxignes vizet a rncok eltntetsre.
Frds oxignnel dstott vzben.
Br ma mg nem sok helyen lvezhetjk az elektrolitos eljrssal ellltott magas oxigntartalm frdvizeket, nhny helyet, pldul Kaqun-klubokban kdfrdk formjban mr elrhetk.
A 36-38 C-os enyhn lgos kmhats frdvzbe merl test prusai a kellemes meleg hatsra kitgulnak, s a vzben oldott oxign rajtuk keresztl beramlik a testbe, mikzben a vz oxigntartalma cskkent, s a gzcsere kvetkeztben kmhatsa savass vlik.
A szervezetbe jutott oldott oxign cskkenti a szervezet savasodst, enyhti az zleti fjdalmakat s a reums panaszokat, elsegti a tisztulst, a gyorsabb sebgygyulst, a szervezet felfrisslst, regenercijt s javtja a kzrzetet. Elnye, hogy kellemes, nincs kros mellkhatsa, viszont nem alkalmas komoly betegsgek gygytsra, csupn tmogatja a javulst.
OXIGNBEVITEL A TPCSATORNA NYLKAHRTYIN KERESZTL
Megllaptottk, hogy a gyomor-blcsatorna tjn trtn oxignbetplls a leveg bellegezsnl intenzvebb, ez ezt klinikai felttelek kztt tbb ve alkalmazzk. Az ilyen enterlis oxignterpia – a tapasztalatok szerint – nemcsak az izomsejtek oxigntpllst eredmnyezi, hanem egyb megjulsi folyamatait is serkenti.
Meghatroztk, hogy a gyomorba juttatott molekulris oxign rvn a szvetek oxigntartalmnak nvekedsi sebessg a lgzssel trtn betpllssal szemben hozzvetlegesen tzszeres.
Polagrfis vizsglatok mutatjk, hogy mg pldul a belgzsnl a ms szabad oxign tartalma 8 %-kal, az enterlis oxigntpllsnl 43 %-kal n.
Igen eredmnyesnek s clszernek talltk, az oxign habostott folyadkban fogyasztst. Ilyen ksrleteket – megerltet trningek alatt, illetve nagy teljestmnyek utn – a sportolk ernltnek mielbbi helyrelltsra szles krben vgeztek.
Megllaptottk, hogy az „oxignes koktlhab” gyorsan nveli a vr oxignszintjt, rvid idn bell megsznteti a vr „oxignadssgt”, a hipoxis llapotot, serkenti az izmokba redox folyamatok helyrelltst.
A Szovjetuni Egszsggyi Minisztrium egyik sportgyi intzetben nagyszm sportolval vgeztek ksrleteket a kvetkez sszettel, molekulris oxignnel teltett ital, „koktl” fogyasztsval: 1 literben 50-60 ml csipkebogyszrpt, 50 g glkz, 20 g glilcerinfoszft, 20 g glutaminsav 5 db polivitamin tabletta, 2 g citromsav, 5 g konyhas, 20 ml enterococcus-elleni ksztmny, 1 tojsfehrje. Az oldatot oxignpalackbl 2-3 l/min. sebessggel teltettk.
Megllaptottk, hogy igen megerltet, intenzv jghoki trning vgre a sportolk vroxign-teltettsge tlagosan 90 %-ra cskkent s 200-250 ml oxignes koktl fogyasztsa utn, rvid id alatt 96-97 %-ra emelkedett, mg az italt nem fogyaszt (kontroll) csoportnl ezt a szintet csak 2 rai pihens utn rik el.
A vr oxignadssgnak cskkensi sebessgt az oxignes ital fogyasztsa rvn, tbb mdszerrel vizsgltk. Mrtk a pulzust, telemetrisan, vizsgltk az oxignadssg mrtkre utal kapillris kpet: ez az oxignes ital fogyasztsa utn gyorsan, mg anlkl sokkal lassabban llt helyre. Megfigyeltk az izomtnus alakulst a megerltet sportols utni pihensnl. Mszeres mrsek mutattk, hogy az oxignes ital fogyasztsa utn, nyugalmi llapotban plasztikus feszltsg s fesztett izmoknl a konkraktil feszltsg rvid id alatt lnyegesen cskkent, mg az italt nem fogyasztott sportolknl 2 ra utn az izomfeszltsgi rtkek emelkedettek maradtak. A plasztikai izomtnus 5,2 mioton-t, a kontraktil izomtnus 7,8 mioton-t mutatott, mg az oxignes ital fogyasztsa utn az els 2,6-ra a msodik 3,4-re cskkent. Az oxignes ital teht rvid id alatt ptolja a vr.
Oxign adssgt. Megllaptottk gyors hatst a szervezetben vgbemen redox folyamatok egyenslynak helyrelltsban, a hajszlerekben a mikrokerings serkentsben. Hatsa elnys az ers fizikai terhels utni alvs normalizlsban.
Az oxignnel dstott vizek fogyasztsa kevsb slyos oxignhinyos llapot kezelsre alkalmas, de heveny oxignhinyos llapotban is segtsg lehet. Fleg azoknak javasolt, akik dohnyoznak, vagy munkjuk miatt nap, mint nap ki vannak tve a lgszennyezs veszlynek, pldul nagyvrosi utcn vagy autszerel mhelyben dolgoznak.
A szj-, gyomor- s blnylkahrtyn t felszvd oxign a vrramba jutva javtja a vr oxignszllt kapacitst, gy szerveink, kztk az agy oxignelltst is. Ezrt fokozott ignybevtel esetn cskkenti a fizikai s szellemi fradtsgot, lnkt, frisst, javtja a kzrzetet, nveli a teljestkpessget, segti a koncentrcit. Emiatt ajnlott kimerlt, stresszes embereknek, sportolknak s intenzv fizikai s szellemi munkt vgzknek. Az extra oxign cskkenti az emsztrendszeri gyulladsokat, kedvezen befolysolja a keringsi zavarokat, a fejfjst s a migrnt.
Mivel az oxignnel dstott vz serkenti a sejtek anyagcserjt, segtsget nyjthat a mregtelentsben s a felesleges kilktl val megszabadulsban is. Gyorstja tovbb az alkohol lebontst, ezltal msnapossg esetn a regenerldst. Alkalmazsa egyszer, knyelmes, s megfelel mennyisg fogyasztsa esetn (1 liter/nap) nincs kros mellkhatsa.
Vlemny 1
Prof. Dr. Pucsok Jzsef, Sportegszsggyi Intzet, az orvostudomnyok kandidtusa:
„Sportolkon vgzett mrsekkel megllaptottuk, hogy az oxignnel dstott ivvz nvelte a vizsgltak teljestkpessgt, cskkentette a terhels maximumban mrt pulzusszmot, a teljestmny nvekeds ellenre a vr tejsavszintje mrskldtt. Az oxignnel dstott ivvz fogyasztsa utn gyakorlatilag minden vizsglt sportolnl megfigyelhet volt a vrben az oxign parcilis nyomsnak az emelkedse.”
Vlemny 2
Dr. Balla Ferenc a kmiai tudomnyok kandidtusa:
„ A gyomor ltal a vrbe juttatott molekulris oxign felszvdsnak sebessge a lgzssel trtn betpllssal szemben hozzvetlegesen tzszeres. Az oxignadssg megszntetshez szksges 9698 %-os teltettsg helyrelltsa intenzv lgzs s 2,5 dl oxignds ital elfogyasztsa esetn pr percnyi vrkerings alatt megtrtnik.”
Vlmny 3
Dr. Malomsoki Jen, a biolgiai tudomnyok kandidtusa:
„A gyomor- s blnylkahrtyn keresztl felszvd oxign a vrplyn eljutva a szvetekben illetve a mjban fejti ki kedvez hatst. Az enzim aktivitsok vltozsval, az oxign raktrak feltltdsvel, a tejsav eliminlds gyorsulsval lehet szmolni.”
|