Szervezetnk vdekezik ez ellen, minden tartalkt beveti a savak megktsre, de egy id utn ezek a tartalkok kimerlnek. Ekkor jelennek meg a savasods tnetei, a betegsgek. ltalban ekkor figyelnk fel a problmkra, ekkor rzkeljk, hogy valami nincs rendben. Rgebben az idsebb korosztlyt rintette csak ez a jelensg: 60. letv felett a lakossg tbb mint 90%-a elsavasodott. Napjainkban mr az egsz fiatal korosztlynl is tapasztaljuk az elsavasods jeleit a hozz tartoz tnetek, illetve betegsgek tkrben.
Dr. Robert Young Tuds, tpllkozsi tancsad, pedaggus, mikrobiolgus, 8 knyv szerzje 25 ven tvizsglta, hogyan mkdik a testnk sejtszinten.
Elmlete az J BIOLGIA az egszsg j s egyszer megkzeltse. Azt lltja, hogy csupn egyetlen betegsg ltezik. Minden betegsg mgtt egyetlen ok rejlik, ez, pedig nem ms, mint a test tl savasodsa. Ennek oka a felborult letmd, a rossz tpllkozs, negatv krnyezeti hatsok, negatv stressz s gondolkodsmd.
A tl savasods sejtszint krosodshoz vezet. A tl savas kzeg sztmarja a sejteket, szveteket, aprnknt belergva magt a vnba s artriba, mint ahogy a sav a mrvnyba. Ha ez gy marad, minden sejtszint tevkenysget s funkcit akadlyoz, a szvnk dobogstl kezdve az agy mkdsig. A tl savasods az egsz letre kihat, s betegsgekhez vezet!
Vizsgljuk meg az elsavasods folyamatt:
Minden let a tengerben kezddtt, s testnk nagy rszt mg ma is vz teszi ki: csecsemkorban 90%, felntt korban 70 %, ids korban (70 v felett) 55%. A tengervz pH rtke 8-8.5 (pH: latin eredet sz: potentia hidrogenii), vagyis a hidrogn ereje. Minl tbb szabad hidrogn van egy oldatban, az annl savasabb. Ltezik egy pH skla, mely 1-14-ig terjed, s amelyen a 7-es rtk a semleges. 0-7 pH-ig egy oldat savasnak, 7-14 pH-ig pedig lgosnak szmt.
Vrnk rendelkezik egy, a normlis mkdshez szksges pH rtkkel, finom mszerekkel meghatrozva ez 7.365. Testnk csekly ingadozstl eltekintve 7.35-7.4 kztti rtket tart fenn a vrben, ugyanis ha ez az rtk kicsivel is alacsonyabb lenne, meghalnnk.
A fentiek alapjn a kvetkezket mondhatjuk:
- felntt testben 40-60 liter vz van
- Naponta szrni, tiszttani s ptolni kell a vesztesget
- Sejtjeink annyira egszsgesek, mint amennyire az a folyadk az, melyben frdetjk ket!
- Ha a savak felgylemlenek, slyos dehidratci lp fel, amit betegsgnek hvunk
- Minden betegsg lgos pH felboruls eredmnye

A kt legknnyebb elrhet testvladkot, a nyl s vizelet pH tartomnyt szoktuk vizsglni, s ezek eredmnye fgg a tbbi szerv, azaz az egsz szervezetnk vegyhatstl.
Egszsges embernl a nyl enyhn lgos kmhats kell, hogy legyen, ill. minl lgosabb, annl egszsgesebbek vagyunk.
Ott Wartburg ktszeres Nobel djas rkkutat szerint, ha a nyl pH-ja elri a 8.5-t akkor szervezetnkben minden rkos sejt elpusztul, ill. nem tud keletkezni vagy szaporodni. Vagyis kzenfekv a megolds a daganatos betegsgek gygytsnl: ersen szksges a szervezet lgostsa.
Azt is tudnunk kell, hogy a klnfle krokozk (baktriumok, vruok, gombk) csak savas kzegben tudnak szaporodni. Azaz savas vizelet mellett knnyen kialakul a hlyaghurut, s nehezebben is gygyul meg, amg savas a szervezetnk. Ezrt hlyaghurut, vesemedence gyullads szdabikarbna kiegsztsvel napok alatt meggygyul.
Az, aki rendszeresen oxignnel dstott vizet iszik (amirl ksbb rszletesen beszlnk), ott ilyen jelleg gyulladsok ki sem tudnak alakulni.
Hasonlan torokgyulladsban, amikor fjdalmasan g az egsz garat, szdabikarbns gargalizls vagy oxignnel dstott vzfogyaszts drmai javulst hoz.
Ha valaki kemoterpit kap daganatos megbetegedse miatt, akkor egy-kt napig nemcsak nagyon rossz a kzrzete, hanem alig van vizelet is. Ugyanis az risi mrtkben trtnt sejtpusztuls miatt a szervezete ersen elsavasodik, s nem is indul meg a vizelet, amg a vese pH-ja nem ri el a megfelel szintet.
Ilyenkor 2-3 liter oxignnel dstott vz fogyasztsa beindtja a vesemkdst, ezltal megsznnek a kellemetlen tnetek (hnyinger, hnys, hasmens)
Lbdagads
A lbdagads htterben is nagyon sok (hanem a legtbb) esetben a szervezet elsavasodsa ll, ami oxignes vz, s/vagy szdabikarbna adsra cskkenteni, majd megszntetni is lehet.
Anyatej:
Hiba van elmelegtve, s hiba van gusztusos csomagolsban, nemcsak a j vlasztdik ki rajta, hanem brmilyen kros anyag is tszrsen rl az anyatejen keresztl. Szervezetnk leglgosabb testvladka az anyatej, amelynek a PH-ja egszsges krlmnyek kztt
ugyanolyan, mint a tengervz, azaz 8,5 pH. Ha a kismama trendje savas, akkor az anyatej pH-ja nem a legidelisabb, akkor knnyen koraszls lehet. Dohnyz kismamknl ez az egyik problma.
Szvizom:
A szv mindig megkveteli, hogy idelisan tudjon mkdni. Ha nem elegend az oxign (romlik a szv koszorereiben a vrellts), szvtji fjdalom, azaz angina lp fel: azonnali pihensre, nyugalomra inti a szv tulajdonost. Slyos esetben heveny szvizom elhals (=infarktus) lp fel, ami helyi savasodssal jr. A szvtapaszok, a nyelv al tett Nitromint tabletta, vagy aerosol az erek tgtsval segti a szvet tbb oxign jutshoz.
Mirt alakul ki az elsavasods jelensge?
Az letnk attl fgg, hogy a testnk megmaradjon a semleges, illetve enyhn bzikus kmhats tartomnyban. Testnk, st az egsz enzimmkds is csak enyhn lgos kzegben mkdik, akkor egyltaln mirt vannak bennnk savak.
A vr elsavasodsnak elkerlse vgett a szervezet eltrolja a savakat a sejtekben, ezzel tlterhelve ket. Bels nedveink pH szintje testnk minden egyes sejtjre hatssal van: s ha a savassg hosszan tart, megzavarja az sszes sejtszint aktivitst – megakadlyozza az letet magt.
Hrom okbl kvetkezhet be elsavasods:
1. Ha tl sok savas telt esznk
2. Ha mrgek halmozdnak fel, vagy mikroorganizmusok szaporodnak el a szervezetnkben.
3. Vagy akkor, ha testnk helytelenl bontja le, illetve semmisti meg a savakat.
Egyre tbben mondjk, hogy „civilizcis betegsgeink egyik legveszlyesebb oka s formja a savasods. Igazbl az tlagember ezt nem is rti, hiszen ez egy olyan folyamat, ami rzkszerveink szmra lthatatlan.
Amit az ember nem lt, azt nem is hiszi el.
Dr. Linda Frasetto a Kalifornia Egyetem kutatja a savasodssal foglalkozik. Kutatsai ltal rjtt arra, hogy az emberi szervezet igyekszik adaptldni a modern let kihvsaihoz.
A mj s a vese, a szervezet kulcsfontossg kivlaszt rendszerei, k harcolnak a savasods ellen.
Napjaink tpllkozsa, stresszes lete azonban olyan mrtk savasodst eredmnyez, hogy a szervezet annak rdekben, hogy megvdje a stratgiai fontossg mjat s vest, egyszeren nem engedi a savas hulladkok kivlasztst, hanem zsrral burkolja be, s trolja, hogy egyszer majd kezd vele valamit. Azonban ahogy a legutbbi 1,000 emberrel vgzett kutats bizonytotta, a koleszterol s a kristlyos hgysav sosem lesz feldolgozva, hanem csak gylik, mi pedig hzunk, fjnak zleteink, lassan mozgskptelenek lesznk. Ennek eredmnye az elhzs, cukorbetegsg, magas vrnyoms, stb.
Ha tl savas, akkor a szervezet elveszi stratgiai kalcium, ntrium, magnzium tartalkait s felldozza a savasods megfkezsre. Termszetesen ennek ra van, a nevezett svnyi anyagokbl hiny lesz, azonban letben maradunk.
Modern teleink mind savasok, pldul a sr pH rtke 3,3, a hs 5,5, minden alkohol, ftt tsztk, legtbb ivvz, vajak, olajok mind savasak. Taln a legnagyobb gond ppen a finomtott cukor, Dr. Robert O. Young kutatsai szerint, mert a szervezet zsrt termel, hogy letben maradhasson, ez az egyetlen tllsi eslye. Mg akkor is a zsrtermelssel foglalkozik, ha nem esznk zsrosat. El tudja lltani, hiszen az emberi szervezet egy folyamatos felpts s lebonts.
A msik fontos savasodsi forrs a stressz, az egsz napi letnk. Egy stresszes munkahely tnkreteheti egy egsznap bzikus trendjt. Ez rendkvl fontos tny, amit legtbbszr figyelmen kvl hagyunk.
A harmadik savasodsi forrs ppen a krnyezeti szennyezs (amirl mr korbban tettem emltst), hiszen nincs mr semleges pH rtk es, hanem mindig savas, ettl maguk a nvnyek is elsavasodnak, a fldek mr rg elsavasodtak, az ivvz mr egyre ritkbban semleges, inkbb kiss savas. Sok dt annyira savas, hogy semlegestsre 32-szer annyi semleges, enyhn bzikus vz lenne szksges. Ilyenkor a szervezet minden alkli tartalkt mozgstja, mg a stratgiai jellegeket is, mert klnben azonnal meghalna.
Ilyen ital a kla, amelyet (tudatlanul) kedvessgbl adunk gyermekeinknek, unokinknak. A vdelem rdekben a szervezet felldozza mg a csontba mr beplt kalciumot is. Ez magyarzza a fiatalkori csonttrsek gyakorisgt.
Milyen savak keletkezhetnek bennnk?
- Stressz, zaj, flelem, bosszsg = ssav
- Sport, fitnessz, kocogs, == tejsav
- dessgek = ecetsav
- Tea, kv = csersav
- Nikotin, gzosods = knhidrogn (sav)
- Hs, sajt = kn- s saltromsav
- Gygyszerek (acetilszalicilsav, vagy ssavat termelnek, mint a fjdalomcsillaptk nagy rsze)
Vgeredmny: SKPZDS = SALAKANYAGOK
A mindennapi letben gyakorlatban tapasztaljuk a stresszre, flelemre, bosszsgra, haragra gyomrunk sszeszorul, gyomorszj tjkon fjdalom lp fel. Elbb-utbb feklyes betegsg alakul ki a felgylemlett ssav hatsra.
Edzetlen szervezetben mr kis mozgs utn is fellphet izomlz, ami a tejsav felszaporodst jelenti. Maratoni futk nha knytelenek abbahagyni a futst, ki kell llniuk a tejsav felszaporodsa kvetkeztben fellp izomgrcs miatt.
Taln nem is vletlenl a legtbb problmt szervezetnkben a tlzott dessgbevitel jelenti: nem tudunk ellenllni a sokfle stiknek, csokoldflesgeknek, dt italoknak, melyek lebontsakor igen nagy mennyisg ecetsav keletkezik.
A tea- ill. kvfogyasztk kzl sokan tudatosan tejet hasznlnak a csersav kzmbstshez. A tej elnysen befolysolja a tea s kv illatt, zt, zamatt is.
A dohnyzk kztt nem vletlen a sok feklybeteg, szv- rrendszeri s daganatos beteg a szervezet elsavasodsa miatt, plne, ha ehhez fokozott hs ill. sajtfogyaszts s alkohol is trsul.
Vgezetl a civilizlt orszgokban nagymrtkben elterjedt, a fejld orszgokban terjedben lv gygyszerfogyaszts s savkpzdst okoz. Az USA-ban naponta 70 milli ember szed fjdalomcsillapt NSAID-ot (nem szteroid tartalm fjdalomcsillaptt), melyhez igen sokan savcskkentt is knytelenek hasznlni.
A keletkezett savakat szervezetnk kzmbsti s kpzds formjban, melyet, mint salakanyag – raktrozza el a szervezet klnbz terleteire: vastagbl, zletek, rplya, stb.
|